Nin
latinul Nona
kis észak-dalmát település, amely egy alig fél kilométer széles szigeten terül el Zárától nem messze Wikipédia
Tartalomjegyzék
Bóna István
IX. századi régészeti leletek
név | megjegyzés |
---|---|
Nin | Karoling lelet szláv környezetben, IX. századi szláv temető avar hagyománnyal, IX. századi Karoling régészeti lelőhely |
Györffy György
„Aktív” külpolitika
Az egykorú forrásokból annyi bizonyos, hogy Zelemér 1075-ben lett Horvátország és Dalmácia királya, ez előtt az idő előtt a Tengermellék felső végén, Zára és Nona (Nin) vidékén szerepel oklevelekben mint a horvát király alá tartozó bán, akinek Konstantin császár szerint három horvát zsupa, Lika, Korbávia és Gecske volt alárendelve.
Külpolitika. Horvátország megszállása.
- A horvátok a Tengermelléken az avar fejedelmektől függő viszonyban voltak, Nagy Károly avar hadjáratai nyomán viszont frank függőségbe kerültek, és 800 körül Nona (Nin) városban székelő fejedelmük felvette a kereszténységet.
- László 1091 kora tavaszán a Száva mellől megindította csapatait. A földrajzi viszonyokból és az előállt helyzetből arra következtethetünk, hogy fő erejével az Una folyó völgyén át, a Bihács–Tinnin (Knin) főútvonalon Tengerfehérvár (Biograd) székhelyre és kikötőbe vonult be, mellékhadaival pedig egyrészt a horvát „bánság”-ot (Lika, Korbávia és Gecske) és a mögötte fekvő Nona (Nin) királyi székhelyet foglalta el, másrészt a Pozsegával átellenben fekvő moesiai részekre, Bosznia keleti felére vonult be.
Kristó Gyula
Az új berendezkedés időszakának külpolitikája
A velencei befolyás ellensúlyozására II. Endre sorra érvényesítette a dalmát városok korábbi kiváltságait, s első uralkodói tetteinek egyikeként még 1205-ben Nona város polgárainak jogait és kiváltságait állapította meg, majd 1207-ben esküvel erősítette meg Spalato város kiváltságait II. Géza 1142. évi, kétes hitelű oklevele alapján, s ugyancsak 1207-ben kiváltságlevelet adott a spalatói érsekség számára.